Tkaninowe kinkiety – atmosfera i charakter wnętrza

tkaninowe kinkiety

Współczesne lampy potrafią zachwycić wyjątkowym połączeniem funkcjonalności z walorami dekoracyjnymi. Do wyboru jest ich mnóstwo, dzięki czemu każde pomieszczenie, jak i dowolną aranżację, można bez problemu uzupełnić o precyzyjnie dopasowane oświetlenie. Pośród wszystkich lamp wyjątkowe miejsce zajmują jednak kinkiety tkaninowe. Czym się wyróżniają i w jaki sposób dobierać je do wnętrz?

Abażur, który dekoruje

Przyglądamy się propozycjom tkaninowym, bo mają w sobie klasę i urok, które są niepowtarzalne. Wyrafinowania i elegancji nie brakuje nowoczesnym kinkietom, także tym kryształowym czy oferującym światło LED-owe, jednak abażur sam w sobie staje się unikalną dekoracją.

Tkaniny, w zależności od ich grubości, zastosowanych kolorów czy wzorów, w odmienny sposób modelują światło kinkietu. Grubszy materiał, jednobarwny, a do tego abażur zakończony falbankami czy ozdobiony kokardkami, łagodzi światło. Wiązka padająca wprost spod otwartego abażuru, tworzy ciepły i przyjazny klimat. Jest to na tyle wyraziste światło, by móc przy nim swobodnie czytać, odpoczywać, podejmować praktycznie każdą aktywność fizyczną w pomieszczeniu oświetlanym kinkietem, ale nie umniejszając domowej atmosferze.

Tkaninowy abażur może mieć również nieco bardziej nowoczesną formę. Prosty, w kształcie walca, otwarty od góry i od dołu, dzięki czemu dokładniej rozświetla wnętrze. Klasyka, która jedną „nogą” stoi w nowoczesności, dzięki czemu można ocieplić klimat nieco surowszych wystrojów. Tego rodzaju kinkiety spełniają funkcje praktyczne i zdobią, a w jaki sposób się prezentują, można się przekonać przeglądając ofertę, jaką posiada internetowy sklep Lampy.it.

Kinkiety z materiałowymi abażurami mogą znaleźć swoje miejsce praktycznie w każdym pomieszczeniu domowym. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych pokojów i innych domowych pomieszczeń. W łazience i kuchni panują najtrudniejsze warunki – wilgotność, ryzyko zachlapań, tłustych oparów i innego rodzaju zabrudzeń. Tutaj liczy się umiejętny dobór oświetlenia, co nie oznacza, że trzeba rezygnować z aranżacji przy pomocy tkaninowego kinkietu.

Zamiast oświetlenia głównego

W salonie czy sypialni trudno nam zrezygnować z oświetlenia głównego. Niezależnie od tego, ile i jakiego rodzaju lampy spełniające rolę oświetlenia bocznego wybierzemy, potrzebne jest równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Są jednak miejsca, w których wręcz warto zrezygnować z lamp sufitowych, na rzecz chociażby kinkietów z abażurami.

Wąskie korytarze i przedpokoje doskonale komponują się z konstrukcją kinkietów, a przy tym w ich otoczeniu liczy się subtelne, ciepłe światło. Lampy wiszące tak naprawdę nie są tutaj potrzebne. Kinkiety w ten sam sposób mogą udekorować korytarze, których ściany bardzo często wykorzystujemy na dekoracje – niewielkie półki z figurkami czy drobiazgami, grafiki, zdjęcia, lustra.

Materiałowe abażury a wnętrza

Decydując się na oświetlenie kinkietami, trzeba rozważyć, jaka konstrukcja sprawdzi się najlepiej, ale i w jaki sposób dopasować kolor, wzór czy materiał, by otoczenie oświetlane przez kinkiety, było spójne pod względem aranżacji.

Uwzględniać należy kolory ścian i tapet, dekoracje oraz ozdoby ścienne, meble i inne elementy wyposażenia, które będą znajdować się w pobliżu kinkietów. Bliska sobie kolorystyka, detale, które są podobne, uzupełniające się wzory – to sprawia, że światło spełnia nie tylko swoje praktyczne funkcje, ale i gwarantuje zachowanie harmonii aranżacyjnej.

 

Materiał zewnętrzny