Naturalne materiały we wnętrzach – za co je doceniamy?

naturalne materiały

Otacza nas świat technologii, chaosu, szumu, nieustannych dźwięków i wszystkiego tego, co jest dalekie od natury. To dlatego we wnętrzach wciąż prym wiodą naturalne materiały, które mogą znaleźć swoje miejsce pośród podłóg, ścian, oświetlenia, dekoracji i wielu innych elementów. Tym razem skupiamy się jednak na naturalnych materiałach, ale stosowanych w lampach. Dlaczego? Bo połączenie natury i naturalnego światła, które jest nam potrzebne każdego dnia, to kompozycja idealna.

Drewniane, ale i imitujące drewno lampy

Dużą wagę przykłada się do wykorzystania drewna. Jego niejednorodność, usłojenie, charakterystyczny rysunek, niemalże nieograniczona paleta odcieni sprawiają, że to materiał, który fascynuje. Poza tym posiada właściwości, jakie są pożądane w aranżacji wnętrz. Drewno nadaje ciepła, przytulnej atmosfery, ale w swoim wydaniu jest na tyle elastyczne, by z powodzeniem wpisać je w klimat wystrojów klasycznych, jak i osadzonych w mocnej nowoczesności.

Drewno świetnie komponuje się z oświetleniem, bo w zależności od tego, w jakim stopniu naturalny materiał drewniany dominuje w lampie, a także od barwy światła czy jego natężenia, można uzyskać zupełnie inne efekty. Indywidualizm zaś jest pożądany, bo pragniemy mieć wnętrza modne, ale jednak takie, których nie spotkamy w wielu innych miejscach.

Choć drewno do siebie przekonuje, to trzeba liczyć się z jego odrobinę bardziej skomplikowaną pielęgnacją, by nie straciło na swoich właściwościach. Ci z nas, którzy pragną efektu niczym naturalnego drewna, ale bez zamartwiania się o to, że naturalny materiał z czasem straci na swoich walorach, mogą wybrać jego imitację. Pośród propozycji oświetleniowych wykorzystuje się drewniane elementy, ale i designerzy oferują lampy, który do złudzenia przypominają drewno, choć to tak naprawdę tylko kolor. Obydwie opcje mogą wyglądać bajecznie, a w jaki sposób się prezentują, wystarczy spojrzeć na ofertę Azzardo.com.pl. Charakter i piękno, których próżno szukać pośród innych wykonań.

Jak dobierać oświetlenie z drewnem w tle

Lampy, które wykorzystują charakter naturalnego drewna, ale i te utrzymane w jego kolorystyce, choć wykonane w inny sposób, muszą zostać odpowiednio dobrane, by komponowały się z już zastosowanym klimatem wnętrza. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, jaki efekt chcemy osiągnąć. Następnie określić, jaki budżet finansowy może zostać przeznaczony na zakup oświetlenia w drewnie lub w kolorze drewna.

Inna grupa lamp będzie nas interesować, jeśli oświetleniu przypisujemy tylko i wyłącznie funkcję praktyczną, a inna, gdy stawiamy na estetykę zwracającą na siebie uwagę. Połączenie obydwu ról także jest możliwe. Znając odpowiedzi na tak postawione pytania, można znacząco zawęzić krąg poszukiwań. Gdy już stajemy w odpowiednim dziale, zorientujmy się w asortymencie. Przeanalizujmy przez chwilę własne wymagania aranżacyjne i częstotliwość zmiany gustów. Czy podchodzimy do aranżacji w sposób złożony, zaplanowany, by ta posłużyła nam przez długie lata, czy wolimy coroczne zmiany i świeży wystrój?

Im więcej detali weźmiemy pod uwagę, tym łatwiej będzie nam wybrać oświetlenie, które spełni wszystkie stawiane przed nim oczekiwania.