Gry rodzinne, które zachwycą domowników

gry rodzinne

Dobrze spędzony czas z rodziną to sposób na zacieśnienie więzi z bliskimi, dlatego też rodzice chętnie aktywizują dzieci, by robić coś wspólnie. Żeby jednak czas z rodziną był ciekawy dla wszystkich, trzeba wiedzieć, jak odpowiednio wybrać rodzaj zabawy, by nie nudził dorosłych i nie był zbyt trudny dla dzieci. Jeśli nie masz pomysłów na tego typu zabawy, poniższy poradnik da ci inspirację, by zapewnić rodzinie rozrywkę na najwyższym poziomie.

Jak wybierać gry?

Wybieranie gier dla towarzystwa w podobnym wieku często bywa trudne, ponieważ każdy może lubić coś zupełnie innego. W przypadku rodziny nie jest inaczej, a co więcej – dochodzić dodatkowy element utrudniający wybór: mianowicie potrzeby malucha. Na rynku istnieje wiele gier planszowych, które zachwycą starszych graczy, ale dla tych młodszych będą zbyt trudne bądź nudne. Dlatego też, by zdecydować się na planszówkę, która spełni potrzeby wszystkich uczestników zabawy, dobrze postawić na gry z kategorii „gier rodzinnych”. Znajdziesz tam całą masę produktów, które zostały stworzone z myślą o rodzinie i jej potrzebach. Ich mechanika, tematyka i zasady zostały opracowane w taki sposób, by maluchy były w stanie bez trudu je zrozumieć, a jednocześnie i tak, by dorośli nie nudzili się w trakcie gry. Dużo z tego typu propozycji w zasadach opisuje warianty dla graczy w różnym wieku, dzięki czemu nie musisz na własną rękę ich modyfikować, ale oczywiście możesz to zrobić, jeśli tylko masz ochotę i umiesz się za to dobrze zabrać.

Wybierając planszówkę, w którą możesz zagrać z dzieckiem, pamiętaj również, by zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe zamieszczone na pudełkach produktów bądź w ich kartach produktów na stronach internetowych sklepów z zabawkami. Tworzone na podstawie możliwości, wiedzy i umiejętności dzieci z danych przedziałów wiekowych dostosowane są do nich w takich sposób, by zapewniać optymalny poziom trudności, który zmotywuje, ale nie zniechęci, do kontynuowania zabawy. Gry dla znacznie młodszych dzieci mogą się okazać zbyt nudne i proste, przez co nie tylko szybko zbrzydną maluchom, ale również niczego ich nie nauczą. Zbyt trudne mogą zaś zniechęcić nie tylko do konkretnego tytułu, ale nawet do gier planszowych samych w sobie. Dlatego też weź pod uwagę informacje zamieszczone na pudełkach, by zapewnić całej rodzinie doskonałą rozrywkę.

Nie zapominaj również o wartościach edukacyjnych. Gry rodzinne to również kopalnia wiedzy i umiejętności, jak na przykład gra 5 sekund, która uczy dzieci szybkiego myślenia, reagowania w sytuacjach stresowych i poszerza ich zasób słownikowy, jednocześnie zapewniając również wyzwanie i doskonałą rozrywkę dorosłym. Nauka płynie z bardzo wielu rzeczy, dlatego wystarczy dobrze zastanowić się nad każdą z interesujących cię gier, by szybko wybrać tę, która pomoże ci nauczyć dziecko tych najważniejszych rzeczy.

Jakie gry wybierać?

Nie tylko sposób wybierania gier ma znaczenie. Liczy się również tematyka konkretnej planszówki, jej mechanika oraz wygląd. Każdy lubi co innego, dlatego nie każdy rodzaj gry będzie pasował do wszystkich uczestników. Grając z dzieckiem, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jego potrzeby. Dlatego też warto wybrać grę, która tematycznie nawiązywać będzie do czegoś, co maluch lub – na przykład od jego ulubionej serii bajek czy ulubionych zwierząt. Dzięki temu, nawet jeśli gra będzie trudna, a maluch w niej nie wygra, nie zdemotywuje go to do dalszej gry, wręcz przeciwnie – będzie się starał stawać lepszy, by w końcu osiągnąć wymarzony sukces.

Mechanika również ma znaczenie. Niektóre gry nam po prostu… nie pasują. Karcianki spodobają się graczom, którzy stawiają na strategię i zależności pomiędzy różnymi czynnikami, zaś aktywne dzieci, które lubią akcje, dużo bardziej zachwycą się grą typu Monopoly czy Carcassonne, gdzie ciągle coś się dzieje i wiele zależy od szczęścia. Znając swoich domowników, wystarczy, że chwilę się zastanowisz, by zdecydować, który tytuł najlepiej odpowie potrzebom was wszystkich.

Grafika również ma znaczenie. Lubimy to, co jest ładne, kolorowe, dopracowane i na wysokim poziomie. Tyczy się to za równo samych obrazków, jak również innych elementów gry, takich jak plansza, figurki, kostki i samo pudełko. Zawsze przyjemniej spędzać czas przy grze wykonanej z wysokojakościowych materiałów odpornych na zgniecenia, stłuczenia i przetarcia. Nie dość, że takie gry dłużej będą się nadawały do zabawy, to w trakcie rozgrywki nie musisz się aż tak martwić, że dojdzie do zniszczenia któregoś z elementów. A jak wszyscy rodzice wiedzą – dzieciom często zdarza się coś uszkodzić, nawet jeśli tego nie planowały.

Bez względu na to, na jaką grę się zdecydujesz, nie zapominaj o tym, że najważniejsze jest odpowiednie podejście. Zaaranżuj przestrzeń w przyjazny sposób, by podczas gry było wam wygodnie, i zadbaj o napoje, przekąski i odpowiednią temperaturę w pokoju. Wszystko to wpłynie na waszą chęć do gry i możliwość odpowiedniego skoncentrowania się na niej, a co za tym idzie – na czerpaniu większej przyjemności i wartości edukacyjnych z zabawy.

 

Materiał zewnętrzny