Zanim podpiszesz umowę z projektantem wnętrz – przeczytaj koniecznie!

wybór projektanta wnętrz

Kto z nas nie marzy o pięknym mieszkaniu i jego ciekawej aranżacji? Chyba nie ma takiej osoby, która nie chciałaby mieszkać w ładnych i gustownych wnętrzach, jednak jak sobie z tym poradzić jeśli sami nie mamy zdolności artystycznych do przygotowania niebanalnego projektu? Można oczywiście skorzystać z usług projektanta wnętrz, tutaj jednak trzeba być ostrożnym przy wyborze i pamiętać o podpisaniu umowy. Jak powinna być przygotowana umowa i co musi zawierać, oraz jak poradzić sobie z wyborem i pracą projektanta wnętrz? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Projektant wnętrz zadba o to, by w naszym mieszkaniu wszystkie meble, nowoczesny sprzęt AGD, akcesoria dekoracyjne i wszystkie dodatkowe elementy takie jak podłoga, kolory ścian, płytek czy firanek w oknach, były idealnie dobrane pod względem estetyki. A co najważniejsze wszystko to będzie przede wszystkim funkcjonalne, ponieważ nawet najpiękniejsze na świecie rzeczy nie będą cieszyć jeśli nie będą praktycznie służyły w codziennym życiu. Warto zawsze poradzić się dobrego projektanta wnętrz o dobór mebli i innych elementów, nawet w przypadku gdy sklepy meblarskie oferują nam projekty gratis. Architekt wnętrz jest osobą doskonale przygotowaną i odpowiednio wykształconą do swojego zawodu, co pozwala mu na szybkie wyłowienie i rozwiązanie problemów architektonicznych czy przestrzennych. Architekt projektując wnętrza postara się o to, by miały one podobny charakter i styl, co jest ważne ze względu na elegancje i dobry smak. Architekt zna zasady ergonomii oraz projektowania przestrzennego, co znacznie ułatwia mu zadanie przygotowania projektu, a tym samym skróci czas wykańczania mieszkania.

zasady projektowania wnętrz

Dziś wybór architekta wnętrz nie jest już takie trudne jak kiedyś. Większość projektantów ma własne strony internetowe, gdzie można obejrzeć ich portfolio oraz przeczytać o rekomendacjach. Starannie przeglądnijmy wszystkie zdjęcia z realizacji i wybierzmy architekta który tworzy w stylu najbardziej nam odpowiadającym. Architekt który ma biuro w pobliżu naszego mieszkania to bardzo cenny wybór, ponieważ skróci to czas jego dotarcia na miejsce pracy i pozwoli to na doglądania prac związanych z wykończeniem wnętrz. przed spotkaniem z architektem przygotujmy zdjęcia i informacje na temat stylizacji i aranżacji jakie nam się podobają, co pozwoli na szybsze uzgodnienie szczegółów projektu. Ustalmy także terminy kolejnych spotkań i realizacji poszczególnych etapów projektu. Określenie ceny projektu przez architekta jest możliwe dopiero po wizycie w mieszkaniu lub na budowie, cena podana bez wizyty w przyszłym miejscu pracy często nie stanowi sztywnego zobowiązania. Podpisanie umowy z architektem to formalność o której nie można zapomnieć. Powinna zawierać dane dwóch stron i wszystkie ustalenia dotyczące terminów realizacji projektu. pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu nieporozumień.

Wiele osób pyta czy lepiej wybrać architekta z biura czy może skorzystać ze świeżych pomysłów studentów z ostatniego roku studiów? Jeśli jesteśmy młodzi, mamy małe mieszkanie i nie planujemy w nim mieszkać długo, można zatrudnić młode umysły, które stworzą nieszablonowy projekt. Jednak jeśli zależy na doświadczeniu i dogłębnej znajomości rynku, to zatrudnijmy architekta z renomowanej pracowni o wieloletnim doświadczeniu.