Jak wybrać projektanta wnętrz?

jak wybrać projektanta wnętrzCoraz częściej w aranżacji wnętrz decydujemy się na pomoc specjalisty. Tu jednak stajemy przed dylematem czy zdecydować się na ofertę biur projektowych czy samodzielnych architektów. Obie opcje posiadają zarówno plusy jak i minusy. W gąszczu ofert łatwo trafić na nieprofesjonalistę. Czym więc kierować się by wybrać odpowiednio? Na ogół wiemy jak ma wyglądać projektowane wnętrze, ale to na specjaliście ciąży odpowiedzialność doboru detali i wyboru odpowiednich materiałów. Zwykle wyznacznikiem wyboru dekoratora jest cena wykonywanych przez niego usług. Z jednej strony wygórowana cena nie przenosi się na wysoką jakość projektów. Z drugiej jednak zbyt niska cena może rzutować na nieprofesjonalne wykonanie danej pracy. Przede wszystkim warto zapoznać się z katalogami wnętrz, oferowanymi przez wykonawców, dobrać wystrój, który nam najbardziej odpowiada — oczywiście nie skupiając się na propozycjach jedynie biur projektowych, ale także na propozycjach indywidualnych przedsiębiorców.

Drugą kwestią, którą powinniśmy rozpatrzyć jest doświadczenie wykonawcy. W powszechnym mniemaniu biura projektowe uważane są za profesjonalne, a indywidualni projektanci są niestaranni, nie posiadają wymaganego doświadczenia. Nic bardziej mylnego. Często aranżacją wnętrz zajują się absolwenci szkół plastycznych, których cechuje wysokie poczucie estetyczne, a jakość wykonywanych usług jest na wysokim poziomie. Warto przejrzeć opinie innych na niezależnych forach internetowych.

wybór projektanta wnętrzRównie ważna jest bezpośrednia rozmowa z potencjalnym wykonawcą. Należy zapoznać się z projektami zaproponowanymi przez architekta, być otwartym na jego wizje oraz sprawdzić jego elastyczność w stosuku do naszych propozycji. Porównać na ile nasze wyobrażenie przestrzeni pokrywa się z przygotowanym projektem. Z bezpośredniej rozmowy, możemy także wywnioskować jaką osobą jest projektant. Aranżacja wnętrz opiera się na współpracy pomiędzy zlecaniodawcą a wykonawcą i musi opierać się na zaufaniu. Warto przeprowdzić krótki wywiad, dotyczący wykonanych już projektów. To zobrazuje nam doświadczenie architekta. Najważniejszą kwestią jest końcowe przeanalizowanie prognozowanych kosztów, oferowanych zniżek na materiały budowlane. Aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów przed zawiązaniem umowy, musimy dokładnie zapoznać się z jej warunkami, szczególnie z tymi, które dotyczą konsekwencji wynikających z niedopełnienia warunków umowy przez każdą ze stron.