Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?

projekt wnętrza

Osoby, które planują wprowadzenie się do nowego domu albo generalny remont mieszkania, coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy projekt wnętrza nie powinien zostać wykonany przez architekta. Oczywiście, poszukując najprostszej, a jednocześnie najmniej kosztownej formy tej usługi, należy skoncentrować się na poradzie, ta bowiem wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Co więcej, niejednokrotnie możemy uzyskać ją niemal za darmo. Choć w czasie pierwszej rozmowy obie strony chcą się przede wszystkim poznać, wskazane jest, aby stroną aktywniejszą był sam architekt.

W jego interesie jest przedstawienie klientowi nie tylko własnych realizacji, ale również możliwości. W innym przypadku niejednokrotnie okazuje się, że pierwsza rozmowa jest jednocześnie rozmową ostatnią. Jeśli uznajemy, że warto ze sobą współpracować, powinniśmy pamiętać o tym, że ustalenie zakresu przyszłej współpracy i podpisanie umowy leży w interesie każdej ze stron. Właśnie licząc na taką dalszą współpracę wielu architektów udziela porad bezpłatnie. Kolejnym etapem współpracy jest zazwyczaj przedstawienie przez architekta tak zwanego projektu koncepcyjnego wnętrza. Jego opracowanie to około 30 procent całej ceny związanej ze współpracą. Jeszcze przed jego opracowaniem musi zostać wykonana tak zwana inwentaryzacja, a więc proces w trakcie którego dokonywane są pomiary ścian, podłóg oraz okien.

koncept wnętrza

Projekt koncepcyjny może mieć różne formy, najczęściej mamy jednak do czynienia z rysunkami oraz rzutami. Już na etapie tworzenia umowy warto zresztą doprecyzować, ile wariantów wystroju wnętrza ma nam zaproponować architekt. Jest to również etap, w czasie którego można zapoznać się z próbkami kolorów orz materiałów. Jeśli liczymy na bardziej dokładne wytyczne, konieczne jest uzbrojenie się w odrobinę cierpliwości, te zawarte są bowiem przede wszystkim w tak zwanym projekcie wykonawczym. Jego koszt jest dość zróżnicowany, duże znaczenie podczas jego ustalania ma jednak renoma projektanta. Jeśli projekt jest przygotowywany przez projektanta z salonu meblowego, częstą praktyką jest wliczanie go w końcowy koszt zakupionych mebli.

Projekt wykonawczy zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, ze stanowi wyjątkowo dokładną dokumentację techniczną. Możemy znaleźć w nim informacje na temat tego, jak przebudować ściany, jakich materiałów użyć, jaka kolorystykę ścian i podłóg zastosować w kolejnych pomieszczeniach, a nawet – jakie sprzęty i meble powinny się znaleźć w pomieszczeniu. Jednocześnie architekt zapoznaje nas z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów, a czasem również – z miejscem, w którym najlepiej jest dokonać ich zakupu. Jeszcze innym rozwiązaniem, stworzonym przede wszystkim z myślą o osobach, które lubią, gdy wszystko jest w jak największym stopniu dopracowane, jest nadzór autorski. W zależności od preferencji samego architekta może być on zarówno wliczany w cenę, jak i traktowany jako usługa dodatkowa. Po raz kolejny okazuje się zresztą, jak ważne jest mądre negocjowanie umowy, już na tym etapie warto bowiem określić, czy działania architekta będą obejmowały dozór autorski, czy też nie.