Łazienka w stylu wiejskim

łazienka

Niepowtarzalny i przytulny, a zarazem dziewiczy klimat uzyskamy w łazience, aranżując ją w stylu wiejskim. Dzięki temu wystrojowi stanie się ona wnętrzem wręcz idealnym do relaksu. Jak urządzić łazienkę w ten sposób?

 

Naturalne materiały wykończeniowe

 

W łazience urządzonej w stylu wiejskim głównym materiałem wykończeniowym powinno być drewno. Dzięki niemu pomieszczenie nabierze swojskiego, a zarazem przytulnego i stylowego charakteru. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać jednak o tym, iż nie każde drewno dobrze znosi warunki panujące w łazience. Wręcz przeciwnie – duża wilgotność i częste zmiany temperatury działają niszcząco na większość gatunków drewna.

 

Z tego względu powinniśmy decydować się na meble czy też deski wykonane z krajowego dębu lub gatunków egzotycznych, takich jak bambus, iroko, bete czy też merbau. Wymienione drewno charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na trudne warunki panujące w łazience. Niemniej, i tak warto zadbać o to, aby było ono dodatkowo zabezpieczone, na przykład specjalnym olejem lub lakierem.

 

Wybierając drewniane elementy wyposażenie, sprawdźmy, czy zostały one wykonane z drewna litego. Jeżeli do ich produkcji użyto materiałów drewnopochodnych, wówczas w wilgotnym pomieszczeniu poszczególne warstwy mogą się rozejść, co nie będzie się estetycznie prezentowało i wymusi na nas konieczność wymiany zniszczonych egzemplarzy na nowe. Będzie to stanowić dodatkowe obciążenie dla naszego budżetu.

 

Stylowa ceramika łazienkowa

 

W łazience urządzonej w stylu wiejskim szczególnie dobrze prezentować się będzie wolnostojąca wanna. Jeżeli jednak metraż nam na to nie pozwala, z powodzeniem możemy zastosować kabinę prysznicową. Warto jednak, aby miała ona odpowiednią „oprawę”. Klasyczny brodzik sprawdzi się w tym względzie doskonale. Nie możemy również zapomnieć, aby standardowe drzwi zastąpić zasłonką prysznicową. Oddaje ona wręcz idealnie wiejski klimat.

 

Niezwykle istotną kwestią jest również dobór baterii prysznicowej. Chociaż wydawać by się mogło, iż jest to mało znaczący element, nieumiejętnie dobrany będzie niechlujnie kontrastować z wystrojem wnętrza. Jaka bateria prysznicowa sprawdzi się zatem najlepiej? Dobrym wyborem będzie mosiężny lub miedziany model utrzymany w retro stylistyce, wyposażony w porcelanowe kurki.

 

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wyposażenie wiejskiej łazienki jest umywalka. Jeżeli decydujemy się na prysznic, to właśnie ona powinna stanowić serce pomieszczenia. Gdy zaś wybieramy wariant z wanną, powinna ona z nią współgrać. Jaka umywalka będzie dobrym wyborem?

 

W łazience w stylu wiejskim zdecydować możemy się na umywalkę stojącą na bogato zdobionym postumencie. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem będzie model nablatowy, który swym wyglądem przypomina miskę.

 

Oryginalne dodatki

 

W łazience w stylu wiejskim nie może zabraknąć niepowtarzalnych dodatków, które sprawią, że wnętrze nabierze sielskiego klimatu. Szczególnie dobrze sprawdzą się:

 

  • lampy, które swym wyglądem będą przypominały lampiony lub lichtarze,
  • wazony z polnymi kwiatami,
  • naturalne tkaniny z haftowanymi wzorami,
  • wiklinowe koszyki, w których trzymać będziemy kosmetyki oraz przybory i akcesoria kąpielowe,
  • starodawne zestawy kąpielowe, w skład których wchodzić będzie dzban na wodę, miska, tara oraz nocnik,
  • lustra w ozdobnych ramach,
  • zwiewne firanki z falbankami i koronką,
  • parawany,
  • drewniane taborety, na których będziemy trzymać ręczniki i kosmetyki,
  • fotele obite pluszem.

 

Każde z powyższych rozwiązań jest unikalne. Wprowadzając do wnętrza nawet nieliczne, uzyskamy oryginalne wnętrze, które będzie atrakcyjne w odbiorze. Dzięki dodatkom zyska bowiem przytulny charakter, który zachęca do tego, aby pozostać w łazience na dłużej i wziąć relaksującą kąpiel w blasku świec.

 

Podsumowując, styl wiejski to doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie przepadamy za nowoczesnymi, minimalistycznie urządzonymi wnętrzami. Wprowadza on do łazienki nutkę romantyzmu, czyniąc z niej salon kąpielowy, który jest nie tylko piękny, ale również praktyczny. Wszystko za sprawą odpowiednio dobranego wyposażenia i atrakcyjnych dodatków, które jednak należy wybierać z wyczuciem, gdyż łatwo możemy zagracić przestrzeń.